Odkryj Kraków

Spacerem po Krakowie - wprowadzenie

Kraków to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i nadal czynnie rozwijających się polskich miast. Z jednej strony ogromna ilość zabytków, z drugiej - co roku otwierane nowe muzea, centra kongresowe, hale sportowe i stadiony. 

Światową markę w organizacji festiwali zbudowały krakowskie eventy: Off-Camera, Festiwal Muzyki Filmowej i muzyczne wydarzenia: Sacrum-Profanum, Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Polskiej, Opera Rara, i Unsound, które ściągają wielotysięczną publiczność. Organizowane są tu największe w kraju Targi Książki i literackie festiwale - im. Czesława Miłosza i im. Josepha Conrada. Doskonale wpisują się w tkankę kulturalnego życia miasta teatralny przegląd Boska Komedia, Krakowskie Reminiscencje Teatralne i Festiwal Teatrów Ulicznych.

Centrum starego miasta niezmiennie pozostaje Rynek Główny - największy miejski plac targowy średniowiecznej Europy, trwający w niezmienionym kształcie od 1257 roku. Tamże, z wieży Kościoła Mariackiego, rozlega się wyznaczający czas hejnał, grany na trąbce od ponad 600 lat. Stojące pośrodku rynku Sukiennice - czyli kramy, to prawdziwy hipermarket z gotycką duszą i jeden z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków.

Kraków może poszczycić się imponującą, zdobną w renesansowy, arkadowy dziedziniec królewską rezydencją - Zamkiem na Wawelskim Wzgórzu, udostępniającym obecnie ponad 70 sal wystawowych oraz jedną z najstarszych na świecie uczelni wyższych - ufundowanym w 1364 roku Uniwersytetem Jagiellońskim. Sławni uczniowie tego przybytku to Mikołaj Kopernik, Jan Sobieski, Jan Kochanowski i papież Jan Paweł II. 

Z racji liczby kościołów i relikwii świętych, troskliwie w nich przechowywanych, Kraków jest pierwszym i jedynym w Polsce miastem, które dorobiło się miana Altera Roma (Drugi Rzym).

Tłumnie odwiedzana dzielnica Kazimierz, o której mówiło się Mała Jerozolima, to miejsce wielowiekowej koegzystencji kultur chrześcijańskiej i żydowskiej. Na stosunkowo niewielkim obszarze mamy kilka, światowej klasy, zabytków judaizmu - pięć bożnic tylko przy jednej ulicy Szerokiej, (w tym najstarsza w Polsce-Synagoga Stara), Ratusz i założony w 1535 roku cmentarz Remuh. Plac Nowy i Rynek przy Szerokiej kuszą targami staroci i festiwalami muzycznymi, w tym corocznym Festiwalem Kultury Żydowskiej, a w restauracjach i pubach rozbrzmiewa muzyka na żywo. 

Krakowskie muzea to temat osobny, koniecznie trzeba zasygnalizować obecność Muzeum Schindlera, Powstania Warszawskiego czy interaktywne Muzeum Podziemi Krakowskiego Rynku.

Popularne są wycieczki poza Kraków, do Muzeum w Oświęcimiu i do kopalni soli w Wieliczce i Bochni, do Ojcowa i Pieskowej Skały, klasztoru na Bielanach albo malowniczych podkrakowskich dolinek. Godny polecenia jest dobrze przygotowany Szlak Architektury Drewnianej czy niezwykła droga krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymi, rozpoczynający zwiedzanie od sanktuarium w Łagiewnikach docierają aż do Wadowic, rodzinnej miejscowości Jana Pawła II.

Ten historyczno-kulturalny konglomerat sprawia, że Kraków urzeka inspirującą atmosferą, a zatrzymawszy się w tym mieście, należy liczyć się z co najmniej tygodniowym programem zwiedzania…